Prezentēs atskatu uz LGBT tiesību stāvokli Latvijā
Piektdien, 28.oktobrī, plkst. 15.00, norisināsies diskusija "LGBT tiesību stāvoklis Latvijā". Ņemot vērā visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības jautājumu attīstību Saeimas dienaskārtībā, vienlaikus 2022.gads arī ir vēsturisks, jo paiet 30 gadi kopš homoseksualitātes dekriminalizācijas.
30 gadu laikā Latvijā ir noticis būtisks progress likumdošanas jomā, organizāciju attīstībā un tiesību aizsardzības jomā - no pirmajām viendzimumu laulībām pie Brīvības pieminekļa 1995. gadā līdz balsojumam par Civilās savienības likumu 3.lasījumā. Vienlaikus šajā laikā ir notikuši mēģinājumi attālināt Latviju no Eiropas Savienības vērtībās noteiktajam, tādēļ arī Latvija ir viena no pēdējām valstīm LGBT tiesību jomā Eiropas Savienība, kā arī Eiropā kopumā, kas joprojām nav ieviesusi divus Satversmes tiesas spriedumus, bet 28 viendzimuma ģimenes bijušas spiestas lūgt ģimenes fakta konstatāciju tiesas ceļā, no kurām jau 16 atzīstas.
"Sabiedrībā pastāv uzskats, ka LGBT tiesību jautājumi būtiski stagnē, tomēr atskatoties uz LGBT tiesību stāvokli jāmin, ka panākts nozīmīgs progress, tomēr gan vairāk sabiedrības attieksmes jomā. Latvijas likumdošanā pastāv būtiski robi LGBT tiesību aizstāvībā, tomēr dažādu pušu sadarbības rezultātā iespējams panākt pakāpenisku progresu. Piemēram, tieši naida runas monitoringā un sadarbībā ar tiesībsargājošajām iestādēm panākts lielākais progress," min Kaspars Zālītis, LGBT un viņu draugu apvienības "Mozaīka" valdes loceklis.
Diskusijas otrajā daļā tiks prezentēts ikgadējais ziņojums par naida runas izplatību Latvijā, kas iekļauj naida runas monitoringu, kā arī analizēta policijas reakcijas uz šādiem ziņojumiem. Diskusijas laikā arī tiks prezentētas rekomendācijas un skatīta vīzija uz LGBT tiesību jautājumu attīstību 14. Saeimas dienas kārtībā.
"Cilvēktiesības nav krāsu klucīšu komplekts, kur varam izvēlēties kāds labāk patīk, vai kuru uzmest. LGBT kopienai Latvijā nākas saskarties ar aizvien pieaugošām naida runas gadījumiem sociālajos tīklos, vienlaikus tiesību ziņā Latvija arī atpaliek no pārējām Eiropas Savienības valstīm. LGBT cilvēku tiesības nav tiesību kopums, ko varam skatīties atdalīti no kopējā cilvēktiesību koncepta, LGBT tiesības ir arī cilvēktiesības," atzīst Zaiga Pūce, Sabiedrības integrācijas fonda direktore.
Diskusijā piedalīsies žurnāliste Rita Ruduša, Tieslietu ministra parlamentārā sekretāre Ilona Kronberga, juriste un LGBT tiesību aizstāve Evita Goša. Pašlaik aicināti piedalīties arī Valsts policijas un Tiesībsarga biroja pārstāvji, kā arī zvērināts advokāts Lauris Liepa.
Diskusija "LGBT tiesību stāvoklis Latvijā" norisināsies Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā, Ukrainas neatkarības ielā 1, Rīgā. Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs bija viena no pirmajām LGBT cilvēku tikšanās vietām Latvijā, 90-to gadu sākumā.
Savu dalību diskusijā klātienē lūdzam pieteikt, rakstot uz office@mozaika.lv. Pasākumu varēs vērot arī tiešraidē LGBT un viņu draugu apvienības "Mozaīka" Facebook kontā. Pasākumu atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds pasākumu kopuma "Izstāstīt saliedētību" ietvaros.